19 Kasım 2012

Filistin, Mescid-i Aksa ve Cihad

21 - "Ey kavmim, Allah'ın size yazdığı kutsal toprağa girin, geriye dönmeyin, yoksa kayba uğrarsınız."
22 - Onlar da: "Ey Musa! Orada zorba bir kavim var. Onlar oradan çıkmadıkça biz oraya asla giremeyiz. Eğer oradan çıkarlarsa, şüphesiz biz de gireriz" dediler.
23 - Allah'tan korkan ve Allah'ın kendilerine nimet verdiği iki adam şöyle dedi: "Onların üzerlerine kapıdan girin. Oradan girerseniz muhakkak galip gelirsiniz. Eğer layıkıyla inanıyorsanız yalnız Allah'a dayanın.
24 - Kavmi Musa'ya: "Ey Musa! Onlar orada olduğu sürece biz oraya asla girmeyiz. Sen ve Rabb'in gidin savaşın. Biz burada oturacağız" dediler.(Maide Suresi)


İsrailin gazzeye saldırmasıyla filistin, zaten kaypak olan gündemimize tekrar geldi. Söz konusu filistin olunca ümmetin büyük çoğunlugu doğal olarak tepki gösterdiler. Büyük çoğunluğu dedim farkettiniz mi bilmiyorum bazı gruplar senin mazlumun benim mazlumum, filistinde ne işimiz var burnumuzun dibinde şunu yapıyorsunuz gibi sidik yarışına girdiler. Bazıları gruplar bunu siyasetle yorumladı bazıları ise mezhepçilikle. Zaten konuşmaktan başka haltlara pek yaramayan milletim ki maalesef bende dahil bu tip mevzulara pek girmeyecem. Bu sefer daha başka seylerden bahsedeceğim.


Ne zaman Filistinle ilgili bir haber duysak çocukların nasıl şehit edildiğinden, fotoğraf karelerinden tepki gösteriyoruz. Artık gitgide filistin davası müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa’dan, onun sembolik değerinden çıkıp; acıklı müziklerle gösterilen şehit olan bebeklerin, çocukların görüntüleriyle hafızalara kazınıyor. Bu minval üzerinden tepkiler veriliyor. Elbetteki ufacık bedenleriyle şehit olan kardeşlerimizi küçümsemiyorum. Ama düşünmeden de edemiyorum buda mı yahudinin oyunu. Müslüman bunları göremeyecek yada bunlara dikkat etmeyecek kadar basiretsiz mi?
Söylemek istediğim şu kardeşlerim. Atalarımız Mescidi Aksa için fetihlere girişti. Kan döktü şehit verdi. Mescidi Aksa bizim kutsalımız ve kutsalımızı giderek yitiriyoruz. Bizi bir arada tutan şeyin kutsalımız olduğunun farkında değiliz. Bugün insani duygularla hareket insanlar yarın tükendiğinde gazzede şehit olan çocuklarla hiç bir bağımız kalmıycak.


Geleyim en çok üzerinde durmak istediğim konuya. Yukarıdakı ayetleri bunun için oraya koydum. Müslümanlar olarak giderek yahudileşiyor muyuz. Bu soruyu her gün sabah kalktığımızda dua için akşam olduğunda günün hesabını yapmak için kendimize sormalıyız. Bi olay olduğu zaman siyasiler bu olayı kınar bizde kınıyor bişey yapmıyor diye eleştiririz. Peki biz farklısını mı yaparız hayır. Filistin yıllarıd işgal altında ama bi saldırı olsun yapılacaklar bellidir. Iki miting düzenlersin, biraz yardım kampanyası facebooktan iletiyi paylaşıp twitterda da tt yaptın mı tamamdır. Ne zaman bunlar olsa şu kelimler ortaya çıkar “zalimleri kahreyle Allah cc ım”. Bedir savaşını bi hatırlayın. Allah cc ın yardımı neydi? Üç bin melek. Ne zaman geldi? Savaş başlayınca yani müslüman ordusu bedir kuyularına varınca. Bu size bişey hatırlatmıyor mu?

Bakın yukarıdaki ayette ne diyor: “Kavmi Musa'ya: "Ey Musa! Onlar orada olduğu sürece biz oraya asla girmeyiz. Sen ve Rabb'in gidin savaşın. Biz burada oturacağız" dediler.”
Müslümanın hali bugün budur. Bugün Hz. Peygamberi bulsak diyecez ki git savaş. Çünkü oturduğumuz yerden dua etmek işiize geliyor. Tembelliğimizin adı dua olmuş. Doğru ya savaşa kim gitcek. Yıllarca emeğini verdiğimiz işimiz gider. Hem çocukların okulu var. Daha arabayla evin taksidi bitmedi. Hem nasılsa biz zekat veriyoruz. Arada bir sohbetlere gidiyoruz. Canım mitinge çağırsınlar gideriz değil mi. Allahcc müslümana Nisa Suresinin 75. ayetini emretmedi mi? Doğru ya bakan kim.

Kardeşlerim. Amerika bir holivud filminden ibaret. Vietnamda yenilmedi mi afganistandan çıkabildi mi. O kadar gözümüzde büyüttüğümüz israil son lübnan savaşında zafer mi elde etti. Hiç mi şu gazzeli mübarek insanları görmezsiniz. En basit füzelerle israillilere korku salmadı mı. Bizleriebüyük bir korkuyla bakın işlemez diye anlattıkları demir kubbeleri delinmedi mi.

Müslümanlar Mescidi Aksa yı kurtarmalı. Bu görev Türkiyeli müslümanlarda iki kat fazla görevdir üstelik. Yıllarca onun koruyuculuğunu üstlenen bu uğurda kan veren ataları vardır üstelik. Yeryüzünde fitnenin fesadın ezilmişliğin nedeni Mescidi Aksa nın esaretindendir. Yapılması gereken ilk ama en önemli şey israilin yenilmezliği korkusunun aşılmasıdır. Ikinci olarak müslüman devletlerin oluşturduğu ortak büyük bir ordu hazırlamaktır. Tarih bize göstermiştirki diplomaside en az ordu kadar önemlidir. Savaştaki kazanımları masada kaybeteyecek bir yapı kurulmalı. Biz erkekler kadınlar gibi korkarsak kadınlarımız ne yapcak. Artık pas tuttuk vakit cihad vaktidir.

1 yorum:

Yahya Arslan dedi ki...

çeçenlerle ilgili anlatırlar: ruslar çeçenleri trene doldurmuş götürüyor. bi vagonda yaşlı bir adamla bi genç arasında şöyle bi konuşma geçiyor:
yaşlı: "evladım bizi nereye götürüyorlar?"
genç: "bizi öldürüp yağımızdan sabun yapacaklar."
yaşlı: "köpürürsem namerdim."

kanlı çocuk fotoğrafları ile bi yere kadar tepki oluşuyor işte, bugüne kadar gördük. çeçen amca'da olan iman bizde olsa, şimdiye kadar değil mescid-i aksa'yı, dünyayı fethetmiştik.